Peliyhtiö Capcomin kerrotaan julkistavan myöhemmin tänä vuonna seuraavan suuren Resident Evil -uusintaversion, eli remaken.
Asiasta kertoo luotettavana pidetty vuotaja Dusk Golem, joka kirjoitti viikonloppuna sosiaalisessa mediassa Capcomin esittelevän Resident Evil: Code Veronican uusintaversion.
Dusk Golemilla on pitkä historia Resident Evil -sarjaa koskevien tietojen raportoinnissa. Hän on aiemmin väittänyt, että sekä Resident Evil Zero että Resident Evil: Code Veronica ovat uusintaversioina kehitteillä. Myös peliverkkosivusto VGC:n tietojen mukaan näin on.
Resident Evil: Code Veronica julkaistiin alun perin vuonna 2000 Dreamcastille. Pelin tuotantoa johti sarjan luoja Shinji Mikami. Aluksi yksinoikeudella Dreamcastille julkaistu peli ilmestyi myöhemmin myös PlayStation 2:lle ja GameCubelle. Tarinassa seurataan Claire Redfieldiä ja hänen veljeään Chris Redfieldiä, jotka yrittävät selviytyä viruspurkauksesta syrjäisellä vankilasaarella.
Capcom on viimeisen kymmenen vuoden aikana julkaissut uusintaversiot peleistä Resident Evil 2, Resident Evil 3 ja Resident Evil 4. Kaikki ne ovat saaneet myönteisen vastaanoton sekä kriitikoilta että pelaajilta ja myyneet miljoonia kappaleita maailmanlaajuisesti. Tämän vuoksi yhtiön jatkosuunnitelmat uusintaversioiden parissa eivät ole yllätys.
Seuraava pääsarjan osa, Resident Evil Requiem, on tarkoitus julkaista helmikuussa PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, Switch 2:lle ja PC:lle.




