Mainos

Hideaki Itsuno on avannut uuden Osakaan sijoittuvan studion Tencentin LightSpeed Studiosin alaisuuteen ja palkannut useita veteraaneja Devil May Cry– ja Street Fighter-sarjoista.

Itsuno jätti Capcomin yli 30 vuoden jälkeen elokuussa 2024 ja siirtyi johtamaan LightSpeedin Japanin toimintaa kehittääkseen uutta AAA-toimintapeliä.

LightSpeed ilmoitti tiistaina useista ”strategisista virstanpylväistä”, jotka liittyvät uuden pelin kehityksen etenemiseen ja Japanin tiimin vahvistamiseen. Uusi Osakan toimisto kuvastaa studion pitkäaikaista sitoutumista AAA-peleihin ja paikallisen osaamisen kasvattamiseen.

Mainos

Osakan studion avauksen yhteydessä vahvistettiin kolmen keskeisen kehittäjän palkkaus. Käsikirjoittaja Toshihiro Nakagawa (alias Bingo Morihashi) on työskennellyt Itsunon kanssa Devil May Cry 3–5:n sekä Dragon’s Dogma -pelien parissa.

Taiteilija Daigo Ikeno, joka tunnetaan Devil May Cry- ja Street Fighter -sarjojen hahmosuunnittelijana ja Dragon’s Dogma:n taiteellisena johtajana, liittyi myös tiimiin.

Lisäksi Capcomin pitkän linjan kuvittaja Bengus (tunnetaan myös nimellä Gouda Cheese) on liittynyt studion taidesuunnittelijaksi. Hän on tehnyt kuvituksia muun muassa Street Fighter 2:een, Power Stoneen ja Darkstalkersiin.

LightSpeedin Osakan tiimissä työskentelee tällä hetkellä noin 40 henkilöä, joista kolmasosa on entisiä Capcomin työntekijöitä.

Mainos