Mainos

Tuotanto elokuvasta Dune: Part Three on alkanut, ja ensimmäinen kuva kuvauspaikalta on julkaistu virallisella Dune-Instagram-tilillä. Kuvassa näkyy hiekkamaisema ja punainen taivas, jotka viittaavat Arrakisin planeettaan.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön DUNE (@dunemovie) jakama julkaisu

Elokuva jatkaa vuosien 2021 ja 2024 Dune-elokuvien tarinaa, ja sen ohjaa jälleen Denis Villeneuve. Timothée Chalamet palaa Paul Atreidesin rooliin.

Mainos

Muita vahvistettuja näyttelijöitä ovat Zendaya (Chani), Florence Pugh (prinsessa Irulan), Jason Momoa (Duncan Idaho), sekä uudet tulokkaat Nakoa‑Wolf Momoa (Leto II Atreides) ja Ida Brooke (Ghanima Atreides).

Dune: Part Three perustuu Frank Herbertin romaaniin Dune Messiah vuodelta 1969. Alun perin elokuvan nimen usuttiin olevan Dune Messiah, mutta virallinen nimi on nyt vahvistettu.

Elokuva kuvataan osittain IMAX-kameroilla Budapestissa, ja ensi-ilta Yhdysvalloissa sekä IMAX-teattereissa on suunniteltu joulukuulle 2026.

Tämän jälkeen ohjaaja Villeneuve siirtyy tekemään uuden James Bond -elokuvan yhteistyössä Amazon MGM Studiosin kanssa.

Mainos