BioWaren johtaja Mike Gamble on vahvistanut, että seuraava Mass Effect -peli on yhä kehitteillä, vaikka siitä ei ole kuulunut uutisia kahteen vuoteen ja vaikka peliyhtiö EA on siirtymässä yksityisomistukseen saudirahaston (PIF) ja muiden sijoittajien kautta.
EA:n yksityistäminen tuo yhtiölle noin 18,7 miljardin euron velan, ja analyytikot ovat arvioineet sen voivan johtaa kululeikkauksiin ja keskittymiseen tuottoisimpiin sarjoihin. Tämä on herättänyt huolta BioWaren ja Mass Effectin tulevaisuudesta, etenkin sen jälkeen kun EA on vähentänyt BioWaren työntekijöitä Dragon Age: The Veilguard -projektin valmistumisen jälkeen.
Gamble kuitenkin vakuutti yhtiön perinteisessä “N7 Day” -päivityksessä perjantaina klo 20 Suomen aikaa, ettei projekti ole vaarassa.
– Olemme kuulleet huhut. Haluamme tehdä selväksi: seuraava Mass Effect -peli on kehitteillä, ja EA sekä BioWare ovat edelleen sitoutuneita tämän universumin tarinoihin, Gamble kirjoitti.
Hänen mukaansa tiimi työskentelee nyt yksinomaan Mass Effectin parissa:
– Meillä on paljon universumia tutkittavana, ominaisuuksia rakennettavana ja romansseja suunniteltavana. Olemme innoissamme siitä, mitä luomme, ja lupaamme, että kun olemme valmiita, siitä tulee hauskaa näyttää.
Gamble vahvisti myös, että Amazonin kehitteillä oleva Mass Effect -sarja sijoittuu alkuperäisen trilogian jälkeiseen aikaan eikä seuraa komentaja Shepardia.
– Se ei ole hänen tarinansa – koska se on teidän tarinanne, mies totesi.
BioWare julkisti uuden Mass Effectin ensimmäisen kerran marraskuussa 2020. Joidenkin raporttien mukaan peli saattaa ilmestyä vasta vuonna 2029.




