Mainos

Farming Simulator 25 laajeni suurimmalla yksittäisellä Highlands Fishing -lisäosalla, joka tuo peliin pari täysin uutta mekaniikkaa.

Tuuheapulisonkinen äijä sössöttää epäselvällä skottiaksentilla minulle jotain – mahdollisesti kaloista. Lopetan kuuntelun, otan maatilan autotallista uuden Skoda Octavian ja kaahaan kaupungin satamaan, josta voi nyt ostaa kaksi venettä: urheilullisen moottoriveneen, josta voi uistella ulapalla – ja helvetillisen rahtialuksen, johon voi lastata kuormaa muille maille toimitettavaksi.

Mainos

Tätä on uudistunut Farming Simulator 25 Highlands Fishing, jossa kalastaminen ja skotlantilaiset maanviljelyn nyanssit ovat täyttä totta.

Skotlannissa ajetaan ”väärällä puolella” tietä, joten 100 km/h Skodalla maaseudulla oikeanpuoleista kaistaa ajaessa ei välttämättä ole hyvä idea.

Sormeni tuoksuvat kalalle?!?

Highlands Fishing on suuri lisäosa, joka laajentaa peliä täysin uudella suurella Skotlannin kartalla, uusilla työkoneilla, kalastusmekaniikalla ja uusilla kalankasvatustehtävillä. Uutta tekemistä on siis paljon, mutta perusmekaniikat ovat kakessa samoja.

”Osta satasella hyvä taimen?”

Kalastaminen on toteutettu niin, että pelaaja valitsee käsityövalikosta virvelin, heittää sen veteen ja odottaa. Kalan napsaisuja ilmenee odotusjaksojen aikana, jonka aikana painetaan nappia, ja jos pelaaja on riittävän nopea, tulee näpyttelyosuus, jossa kala kokeillaan saada hinattua syliin. Sitten kalan voi joko myydä satasella (kilohinta kohdillaan) tai heittää menemään.

Kalaa voi myös kasvattaa omassa kasvattamossa ja sitten kuljettaa kalastusalukselle.

Muilta osin peli on samaa vanhaa maajusseilua, joskin varsin virkistävää aivan uudessa miljöössä. Pelloilla voi jälleen kasvatella omia suosikkikasvejaan, kerätä ne ja myydä tai syöttää eläimille.

Pelin esinevarasto on myös kasvanut skottikamalla heille, jotka haluavat luoda omia rakennuksia ja tiluksia editorilla. Paljon on uutta, mutta sitä on tarjolla ilmaiseksikin modien puolella. Tuumailtavaksi siis jääkin, että arvottaako virallisia lisäosia enemmän kuin maksuttomia modeja, joissa valinnanvaraa on enemmän kuin ehtii käyttää?

”Mikä olikaan promilleraja vesillä?”

Hieman vielä hiottavaa

Vaikka uusi kalastusominaisuus ja veneet ovat hauska lisä, olisi mekaniikoissa vielä kehittämisen varaa. Vedet ovat aina täysin tyynet, joten aallokoista ei ole tietoakaan. Tällaisia vedet tuskin Skotlannin merillä ovat, kun eivät ole Suomessakaan, edes järvissä.

Jos kalahommat alkavat sapettamaan, aina voi lähtiä mehtälle.

Onkimekaniikka on aivan annelista, joten nautinnollisuus ja riemu uupuvat. Siinä missä Red Dead Redemption 2 ja Far Cry 5 onnistuivat luomaan hienon ja kivan kalastusmallin olematta siihen erikoistuneita simulaattoreita, epäonnistuu tämä simu siinä jostain syystä. Kaikkeen tottuu ja kalailu on ihan pelattavissa, mutta kivaa se ei ole.

Vesifysiikat veneissä on mallinnettu ihan hienosti, mutta jos veneellä yrittää rantautua laituriin, on vene helposti yhtäkkiä kyljellään ja saattaa jopa lentää 10 metriä ilmaan vaihtaessaan asentoa. Tällaiset asiat olisi toivottavissa hoitaa kuntoon vikkelästi.

Lumiauralla varustettu mönkkäri on erinomainen peli myös liejussa.

Kannattaako ostaa?

Highlands Fishing on hyvä lisäosa, joka tuo runsaasti uutta kivaa mukanaan. Jos tämän tyyppiset lisäpuuhat kiinnostavat, kannattaa paketti ehdottomasti hommata. Jos epöröit, kannattaa odottaa alennusmyyntejä. Esimerkiksi black friday on aivan korvilla.

Mainos