Gex Trilogy tuo vanhat Gex-pelit moderneille alustoille

Mainos

Limited Run Games on julkaissut uuden trailerin Gex Trilogy -pelikokoelmasta, jonka julkaisuaikatauluksi on vahvistettu kesä 2025. Tarkkaa päivämäärää ei ole vielä ilmoitettu.

Kokoelma sisältää kolme Gex-toimintatasohyppelypeliä, jotka alun perin julkaistiin PS1:lle vuosina 1995–1999.

Pelit julkaistaan Limited Runin Carbon Engine -teknologialla, joka mahdollistaa klassikkopelien emulointiin perustuvat porttaukset nykyaikaisille alustoille. Peli ilmestyy sekä fyysisenä että digitaalisena versiona PS5:lle, Xbox Series X/S:lle, Switchille ja PC:lle.

Mainos

Kokoelmaan on lisätty tallennustilat ja palautustoiminto kaikkiin peleihin sekä laajakuva-asetukset kahteen jälkimmäiseen osaan. Lisäksi mukana on musiikki- ja mediatoistin, joka sisältää promootiokuvia ja taidetta, sekä uusi videohaastattelu Gexin alkuperäisestä ääninäyttelijästä Dana Gouldista.

Ensimmäinen Gex-peli oli 2D-tasohyppely, jossa lisko matkasi Media-ulottuvuudessa voittaakseen pahiksen nimeltä Rez. Jatko-osa Gex: Enter the Gecko siirtyi 3D-pelimoottoriin ja sisälsi eri tv-teemaisia maailmoja, kuten lasten piirrettyjä ja kung fu -elokuvia. Gex 3: Deep Cover Gecko toi sankarin takaisin Media-ulottuvuuteen pelastamaan ihmistyttöystäväänsä Agent Xtraa.

Mainos