PlayStation 5:n pääarkkitehti Mark Cerny viittasi mahdolliseen PlayStation 6 -konsoliin Sonyn virallisella YouTube-kanavalla julkaistussa videossa, jossa hän keskusteli AMD:n laskenta- ja grafiikkaosaston johtajan Jack Huynhin kanssa.
Keskustelu liittyi Sony ja AMD:n yhteiseen Project Amethyst -hankkeeseen, jonka tavoitteena on hyödyntää koneoppimista grafiikan ja pelisuunnittelun kehittämisessä.
Videolla Cerny ja Huynh esittelivät kolme merkittävää teknologista läpimurtoa: Neural Arrays, Radiance Cores ja Universal Compression.
Huynhin mukaan Neural Arrays ratkaisee ongelmia, joita nykyiset kuvanparannustekniikat, kuten FSR ja PSSR, aiheuttavat GPU:lle.
– Sen sijaan, että laskentayksiköt toimisivat erillään, olemme kehittäneet tavan, jolla ne voivat jakaa dataa ja käsitellä sitä yhdessä yhtenä tekoälymoottorina, Huynh sanoi.
Cernyn mukaan tekniikka mahdollistaa suuren osan ruudusta käsittelyn kerralla, mikä tuo merkittäviä tehokkuusetuja seuraavan sukupolven skaalaus- ja kohinanpoistotekniikoissa.
Radiance Cores -ratkaisu tähtää säteenseurannan tehonkulutuksen vähentämiseen uudistamalla koko prosessin laitteistosta ohjelmistoon.
– Radiance Cores ottaa täyden hallinnan säteiden kulusta, mikä vapauttaa CPU:n geometrian ja simuloinnin käsittelyyn sekä antaa GPU:n keskittyä valaistukseen ja varjostukseen, Huynh kertoi.
Universal Compression puolestaan vähentää GPU:n muistikaistan rajoitteita.
– Järjestelmä arvioi kaiken muistille lähtevän datan ja pakkaa sen aina kun mahdollista. Vain olennainen tieto lähetetään, mikä pienentää kaistan käyttöä ja parantaa suorituskykyä, Huynh selitti.
Cernyn mukaan tämä tuo etuja kuten pienemmän virrankulutuksen, tarkemmat grafiikat ja paremman yhteensopivuuden muiden uusien teknologioiden kanssa.
Videon lopussa Cerny totesi:
– On vielä hyvin varhaista vaihetta näiden teknologioiden osalta. Ne ovat toistaiseksi vain simulaatioissa, mutta tulokset ovat lupaavia, ja olen innoissani saadessani tuoda ne tulevaan konsoliin muutaman vuoden kuluttua.
Kommentti on tulkittu viittaukseksi mahdolliseen PlayStation 6:een, jonka julkaisu voisi tapahtua noin vuonna 2028.
Huynh painotti lopuksi, että innovaatiot pyritään tuomaan kaikkien pelikehittäjien käyttöön alustasta riippumatta.
– Kaikki, mitä teemme, tähtää siihen, että viemme pelejä eteenpäin kaikille pelaajille, hän sanoi.
Xbox ilmoitti kesäkuussa aloittaneensa monivuotisen yhteistyön AMD:n kanssa tulevien konsoli- ja pilvilaitteidensa kehittämiseksi, mikä viittaa siihen, että osa samasta teknologiasta voi päätyä myös Microsoftin seuraavaan pelikonsoliin.