Mainos

Peliyhtiö Capcom on vahvistanut kehittävänsä merkittävää tarinalisäosaa kauhupeliin Resident Evil Requiem. Samalla vihjattiin juonenkäänteestä, johon viitattiin jo pelin lopussa.

Pelin ohjaaja Koshi Nakanishi kiitti pelaajia sosiaalisessa mediassa julkaistulla videolla tuesta. Peli on ylittänyt viiden miljoonan kappaleen myynnin, mikä on todennäköisesti sarjan historian suurin julkaisumenestys.

Mainos

Nakanishin mukaan peliin on tulossa tavallisten virhe- ja suorituskykypäivitysten lisäksi uutta sisältöä.

– Ensinnäkin kauan odotettu valokuvatilaa. Sen lisäksi toukokuun tienoilla on tulossa vielä yksi yllätys. Suunnittelemme lisäävämme minipelin, hän kertoi videolla.

Videossa ohjaaja selaa papereita, joissa vilahtaa humoristisia ideoita, kuten Match 3 -pulmapeli sekä pokeritila. Nakanishi vahvisti kuitenkin, että työn alla on myös laajempi tarinalisäys.

– Suunnittelemme ylimääräistä tarinasisältöä. Tässä tarinassa sukellamme syvemmälle Requiemin maailmaan. Työstämme sitä parhaillaan. Se vie aikaa, joten pyydämme kärsivällisyyttä ja toivomme, että odotatte sitä innolla, Nakanishi sanoi.

Videolla nähty yksittäinen kuva on herättänyt erityistä huomiota. Siinä sarjan päähenkilö Leon S. Kennedy halailee tuntematonta naista. Tämä saattaa viitata pelin lopussa nähtyyn yksityiskohtaan: monet pelaajat huomasivat Leonin käyttävän vihkisormusta, mikä on synnyttänyt spekulaatioita hänen puolisostaan.

On mahdollista, että tuleva lisätarina selittää Leonin avioliiton taustaa ja kertoo, mitä hänen elämässään on tapahtunut Resident Evil 6 -pelin tapahtumien jälkeen kuluneen vuoden aikana.

Mainos