RV There Yet? on Nuggets Entertainmentin, koko kansan katseet kääntänyt yhteistyöpeli, joka tehtiin kahdessa päivässä. Kännissä ja läpällä on toisinaan menestysresepti.
”Pojat, pojat. Boston maistuu myöhemminkin”, -kertoi tv-mainos kultaisella 1950-luvulla. Mainoksessa koltiaiset imivät korsteenia kunnes miesääni suositteli tutustumaan tupakoinnin ihmeelliseen maailmaan vähän myöhemmin. Tänä päivänä röökaaminen on enimmäkseen paheksuttava tapa, mutta RV There Yet? -peli viis veisaa nykypäivän pullamössöistä ja tupakointi, sekä kaljan nautiskelu onkin isossa roolissa pelissä.
RV There Yet? on muutaman kaveruksen väsäämä yhteistyöpeli, joka tosiaan luotiin 48:ssa tunnissa vuonna 2023, Game Jam -tapahtumaan, jossa teemana oli ”Worst vacation ever” – eli paskin loma ikinä. Prototyypissä keskityttiin yksinpelaamiseen ja kaatuvan matkailuauton korjaamiseen. Palaute oli äärimmäisen positiivista, joten pitihän siitä tehdä yhteistyömoninpeli.
Lomaltapaluumasennus
Pelin tarinassa kesä on lopuillaan ja asunto-auto täynnä parhaita kavereita road tripin jälkeisissä olotiloissa matkalla kotiin. Paluumatka ei sujukaan aivan mallikkaasti, sillä päätiet ovat tulvien, tietöiden tai hallituksen salaprojektien vuoksi poissa käytöstä. Säveltämään on siis alettava ja siitähän se riemu sitten alkaa. Nämä kiertoreitit tavallinen karavaanari kiertäisi kaukaa, mutta pienessä hutikassa olevat matkailijat tussuttelevat ääntä kohti.

Vinssit: etu ja taka.
RV There Yet? -pelissä päähahmona toimii matkailuauto, joka hajoaa hyvin hyvin herkästi, eikä vaitoehtoiset reitit ole todellakaan asfaltilla päällystettyjä maanteitä vaan päinvastoin. Eteen tulee jatkuvalla syötöllä erilaisia esteitä, mistä pitäisi päästä yli, ali tai läpi. Matka-auto on kankea, sekä hidas kuljetettava, mutta apuvälineitä löytyy helpottamaan kulkua.
Euramobilin (ristin matka-auton juuri täksi) edessä, sekä takana löytyvät vinssit, joilla rapakossa pääsee eteenpäin. Näitä tuleekin pelin aikana käytettyä kaikkein eniten ja ovat erittäin isossa roolissa selviytymisen kannalta. Kun matka tyssää vuoren seinämään, on vinssi iskettävä vuoren päälle puun ympärille ja kaukosäätimen avulla hinattava koko komeus nyppylän päälle.
Pelissä on PhysX-kevytfysiikkamoottori, joten vinssien asettaminen on tarkkaa hommaa. PhysX mahdollistaa myös erittäin koomisia fysiikkahetkiä, joten kaikki ei aina mene kuten ajattelisi. Tästä ei monikaan pidä, mutta kriitikko itse mieltyi koomiseen ”bugisuuteen”.
Muita apuvälineitä löytyy aina rampeista kiinnityskoukkuihin, ponnahduslautoihin ja sähköisiin tunkkeihin, jolla Euramobilen saa lietteestä ylös.

Pelaajat itse ovat elintasovatsaisia pötkäleitä, joille rööki maistuu ja pulloon ei syljetä. Mallu huulessa pelaaja myös juoksee kovempaa ja ison kolmosen kulauksen jälkeen voimaa tulee ranteisiin rutkasti. Kessullekin löytyy pikanäppäimet ja sitä palaakin oikein kunnolla. Askit ovat loputtomia, joten voit huoleti käryttää ja ravata pitkin luontoa. Muista heittää natsat, sekä tyhjät tölkit sinne minne kuuluvatkin – eli luontoon. (Älä oikeasti heitä!)
Maastossa vaanii tietenkin luonnon monimuotoisuuden lisäksi käärmeitä, karhuja, joille muuten maistuu myös matkailuautot. Kärmeksen puremasta saa myrkytysoireet, joihin auttaa vastalääke. Näitä parantavia elementtejä löytyy pitkin pientaretta, joten on hyvä laittaa Euramobilen hyllyt täyteen Bepanthenia. Satunnaiset kertakäyttögrillit auttaa loukkaantunutta pelaajaa käristämällä burgereita – kunhan pihvejä vaan löytyy taskusta.

Grafiikat ja äänet?
RV There Yet? on low-poly-grafiikoilla maustettu ja äänipuolella tehosteet on tehty täysin itse. Siellä on foley-studiolla paukuteltu matka-autojen ovia ja ikkunoita autenttisen kokemuksen takaamiseksi. Musiikki on tietenkin country-pohjaista rallattelua ja huoltoasema C-kasetteja löytyy metsistä, joissa on joskus musakkia ja joskus motivaatiopuheita. Hupaisia kaikki!

Kannattaako ostaa?
Alta kahdeksan euron pelin voi poistella Steamistä, joten ei tällä köyhdy ihan heti, mutta kavereita pitää olla mukana. Yksinpelinä RV There Yet? toimii, mutta kamujen kanssa ehdottomasti kokemisen arvoinen.
Pelissä on useita biomeja ja erittäin haastavia pulmia ja siksi siihen saa aikaa käytettyä helposti useita tunteja. Bugeja löytyy tarpeeksi, mutta yleisesti ne ovat koomisia, eivätkä pelin rikkovia asioita.




Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.