Mainos

PlayStation on perunut lähes kaikki jäljellä olevat vuoden 2025 Yhdysvaltain kiertuepäivämäärät konserttikiertueelleen PlayStation: The Concert.

Kiertue esittelee musiikkia PlayStationin 30-vuotisen historian eri peleistä, kuten The Last of Us, Horizon, Ghost of Tsushima ja God of War.

Kiertue alkoi Iso-Britanniasta aiemmin tänä vuonna, mutta Euroopan osuus kohtasi ongelmia: useita tapahtumia peruttiin Puolassa, Ruotsissa, Norjassa ja Italiassa, ja Saksaan sekä Budapestiin suunnitellut esiintymiset siirrettiin kesään 2026.

Mainos

Yhdysvaltain kiertueen peruutukset koskevat muun muassa Atlantaa, Clevelandiä, Detroitia, Charlottea, New Yorkia, Readingia, Washington DC:tä, Grand Rapidsia, Huntsvillea, Chicagoa, Bostonia ja Philadelphiaa. Ainoastaan Red Bankin (New Jersey) konsertti 11. marraskuuta 2025 on edelleen myynnissä, mutta suurin osa lipuista on yhä myymättä.

Kiertueen järjestäjä GEA Live vahvisti 7. lokakuuta 2025 klo 4.10 Suomen aikaa, että kaikki Pohjois-Amerikan vuoden 2025 päivämäärät on peruttu.

Vuodelle 2026 on edelleen yli 25 suunniteltua esiintymistä, muun muassa San Franciscossa, Los Angelesissa ja Torontossa. Lisäksi kiertueen verkkosivujen mukaan esiintyminen on luvassa Brasil Game Show’ssa tämän viikonloppuna.

Mainos