The Super Mario Galaxy -elokuva sai uuden trailerin

Mainos

Super Mario -elokuvan jatko-osasta, The Super Mario Galaxy Moviesta on julkaistu uusi traileri, joka vahvistaa lisää juoniyksityiskohtia ja hahmoja.

Trailerissa Mario ja Luigi ajavat moottoripyörillä Super Mario Odyssey -pelistä tuttuun Tostarena Kingdomiin, jonne heidät on kutsuttu tutkimaan ongelmallista putkea.

Putken sisältä paljastuu Yoshi, mikä vahvistaa vihjauksen, joka nähtiin edellisen elokuvan lopussa. Trailerissa nähdään myös Luigi sammakkoasussa (Frog Suit), ja samalla varmistetaan, että Birdo, Baby Mario ja Baby Luigi esiintyvät elokuvassa.

Mainos

Nintendon Shigeru Miyamoto kommentoi Yoshi-hahmon mukanaoloa Nintendo Direct -lähetyksessä toisen trailerin yhteydessä:

– Ensimmäisen trailerin jälkeen ihmiset kysyivät: ‘Eikö Yoshi olekaan elokuvassa?’ Tottakai hän on! Yli 30 vuoden ajan Yoshi on ollut merkittävä osa Marion seikkailuja.

Illumination-studion Chris Meledandri kertoi samassa tilaisuudessa, että elokuvan animaatiotyö on täysin valmis ja projekti on siirtynyt jälkituotantovaiheeseen.

Nintendo julkaisi ensimmäisen täyspitkän trailerin marraskuussa 2025. Samalla paljastettiin uudet näyttelijävalinnat: Rosalinaa esittää Brie Larson ja Bowser Jr.:n roolissa kuullaan Benny Safdietä. Larson tunnetaan erityisesti Captain Marvelin roolista Marvel-elokuvissa sekä Oscar-palkitusta suorituksestaan elokuvassa Room. Safdie on ohjaaja ja näyttelijä, joka on ollut mukana muun muassa elokuvissa Uncut Gems ja The Smashing Machine.

Ohjaajina jatkavat Aaron Horvath ja Michael Jelenic, käsikirjoittajana Matthew Fogel ja säveltäjänä Brian Tyler, joka hyödyntää 70-henkistä orkesteria.

Elokuvan ensi-ilta on Yhdysvalloissa 1. huhtikuuta 2026. Japanissa elokuva saa ensi-iltansa 24. huhtikuuta 2026.

Mainos