LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight julkaistaan 29. toukokuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Nintendo Switch 2:lle. Avoimen maailman peli ammentaa inspiraationsa useista Batman-elokuvista, -sarjoista, -peleistä ja -sarjakuvista, ja mukana on runsaasti tuttuja hahmoja ja ympäristöjä.
Pelin Gotham City koostuu neljästä tutkittavasta saaresta, joista suurin on South Island. Sen kerrotaan olevan pinta-alaltaan suurempi kuin koko Batman: Arkham Knight -pelin kartta. Avoin maailma sisältää muun muassa autoratoja, Arvuuttajan pulmia, kerättäviä esineitä ja sivutehtäviä.
Tekijöiden mukaan peli viittaa useaan otteeseen Rocksteadyn Arkham-trilogiaan, mutta tarjoaa sitä laajemman ja yhtenäisemmän avoimen maailman. Gamescom-messuilla peliä kokeillut toimittaja Richard Breslin kuvaili kokemustaan ennakkokatsauksessa seuraavasti:
– LEGO Star Wars: The Skywalker Saga -pelissä oli minulle yksi selvä heikkous: se tuntui hajanaiselta. En usko, että se on ongelma tässä pelissä. LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight on perinteisemmällä tavalla sellainen peli, jota voimme pitää avoimena pelimaailmana.
– TT Games on onnistunut luomaan estetiikan, joka on tyypillistä LEGOlle, mutta säilyttäen samalla Gotham Cityn karun realismin. Lisäksi tällä kertaa on uusia vaikeustasovaihtoehtoja, Breslin summasi.
Peliin on lisätty uusia vaikeusasteita, joilla pyritään vastaamaan kritiikkiin LEGO-pelien helppoudesta.
