Sony on julkaissut listan peleistä, jotka poistuvat pian PlayStation Plus -palvelusta.
Mukana on useita PlayStationin yksinoikeuspelejä, mikä on harvinaista, sillä yleensä poistot johtuvat lisenssiongelmista tai sopimuskausien päättymisestä.
Poistuvien pelien joukossa ovat muun muassa Resistance: Fall of Man, Resistance 2 ja Infamous: Second Son. Resistance-pelit ovat erityisen merkittäviä, koska niitä ei voi pelata muilla nykyalustoilla kuin PlayStation Plus -palvelun kautta.
Poistuvat pelit:
- Grand Theft Auto 5
- Moto GP24
- The Sims 4 Island Living Expansion Pack
- Resistance: Fall of Man
- Resistance 2
- Walkabout Mini Golf
- Synth Riders
- Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord Frozen Empire
- Before Your Eyes
- The Walking Dead: Saints and Sinners
- The Walking Dead: Saints and Sinners Chapter 2
- Lego Marvel Super Heroes 2
- Stranded Alien Dawn
- The Lego Movie 2 Video Game
- Ghostrunner
- Ghost
- Payday 2 Crimewave Edition
- Bloodstained: Ritual of the Night
- Journey to the Savage Planet
- Portal Knights
- Enter the Gungeon
- Batman Arkham Knight
- Infamous Second Son
Hinnankorotukset Kanadassa
Sony on ilmoittanut nostavansa PlayStation Plus -palvelun hintoja Kanadassa 24. kesäkuuta alkaen. Uusi hinnankorotus on toinen sen jälkeen, kun kolmiportainen tilausjärjestelmä otettiin käyttöön maassa.
Hinnankorotukset ovat seuraavat:
- Essential: noussut yhteensä noin 27,70 € vuodessa
- Extra: noussut yhteensä noin 51,90 € vuodessa
- Premium: noussut yhteensä noin 58,80 € vuodessa
Vaikka korotus ei toistaiseksi koske muita maita, on Sony ennenkin korottanut hintoja portaittain, joten seuraavaksi vuorossa saattavat olla Yhdysvallat ja Eurooppa, sen jälkeen Pohjoismaat.