Dave Filonin uusin Tähtien sota -animaatiosarja on julkaistu Disney+-palvelussa, ja se on saanut kriitikoilta poikkeuksellisen vahvan vastaanoton heti ensi-iltansa jälkeen.
Sarja keskittyy yhteen sarjan tunnetuimmista pahishahmoista ja saavutti Rotten Tomatoes -arviointipalvelussa 100 prosentin kriitikkopisteet 25 arvostelun perusteella. Katsojien antama arvosana on tällä hetkellä 96 prosenttia.
Filonin luoma animaatiosarja sijoittuu noin vuoden päähän kloonisodista. Entinen sith-lordi Maul, jonka äänenä kuullaan Sam Witwer, yrittää rakentaa rikollisverkostoaan uudelleen Janix-planeetalla Galaktisen Imperiumin valtakaudella.
Ensimmäinen tuotantokausi sisältää kymmenen jaksoa. Sarjan ensi-ilta oli 6. huhtikuuta 2026, ja uusia jaksoja julkaistaan kaksi viikossa aina 4. toukokuuta asti. Tuotantoyhtiö Lucasfilm kehittää jo toista kautta.
Kriitikoiden arviot ovat olleet erittäin myönteisiä. CBR-sivuston arvioija antoi sarjalle täydet 10 pistettä ja kuvaili sitä yhdeksi ”sarjan historian parhaista televisiosarjoista”.
Discussing Film -sivuston arviossa sarja sai 4 pistettä viidestä ja sitä kuvailtiin ”jännittäväksi uudeksi suunnaksi sarjalle”.
Inverse-sivuston arviossa todettiin, että ”Tähtien sota -animaatio ei ole koskaan näyttänyt paremmalta”.
Täydet pisteet nostavat sarjan Rotten Tomatoes -palvelun korkeimmin arvioitujen Tähtien sota -sarjojen joukkoon. Se saavuttaa saman tason kuin useat muut huippuarvostellut animaatiosarjat ja ohittaa monia aiempia tuotantoja. Viimeaikaiset näytellyt sarjat ovat jääneet selvästi alemmille tasoille, joiden pisteet vaihtelevat noin 79 ja 92 prosentin välillä.
Sarjan näyttelijäkaartiin kuuluvat myös Gideon Adlon, Wagner Moura, Richard Ayoade ja Dennis Haysbert.
Sarjaa voi katsoa Disney+-suoratoistopalvelussa.

