Zootropolis 2 – eläinten kaupunki ponkaisi hetkessä vuoden menestyneimmäksi elokuvaksi

Mainos

Disneyn animaatioelokuva Zootropolis 2 – eläinten kaupunki (Zootopia 2) on ylittänyt miljardin dollarin maailmanlaajuisen lipputulorajan ennätysajassa ja on vuoden menestynein animaatioelokuva.

Elokuva saavutti miljardin rajan 17 päivässä, mikä on nopeammin kuin mikään aiempi animaatioelokuva. Aiempi ennätys oli Inside Out 2:lla, joka saavutti rajan 19 päivässä.

Zootropolis 2 – eläinten kaupunki -elokuvan maailmanlaajuiset lipputulot ovat nyt noin 1,05 miljardia euroa, josta Yhdysvaltain osuus on noin 238 miljoonaa euroa.

Mainos

Elokuva on tällä hetkellä Motion Picture Associationin vuoden katsotuin maailmanlaajuinen ensi-ilta ja kaikkien aikojen seitsemänneksi tuottoisin animaatioelokuva.

Kansainväliset lipputulot ovat noin 808 miljoonaa euroa, ja ne ovat jo ylittäneet ensimmäisen Zootopian koko elinkaaren tuotot.

Suurin yksittäinen markkina-alue on Kiina, jossa elokuva on kerännyt yli 460 miljoonaa euroa, mikä tekee siitä toiseksi tuottoisimman MPA-elokuvan maassa heti Avengers: Endgamen jälkeen. Muita merkittäviä markkinoita ovat Ranska (noin 33 miljoonaa euroa), Etelä-Korea (noin 32 miljoonaa euroa), Japani (noin 25 miljoonaa euroa) ja Meksiko (noin 23 miljoonaa euroa). Kolmantena esitysvuoroviikonloppunaan elokuva keräsi kansainvälisesti vielä noin 121 miljoonaa euroa.

IMAX-esityksissä Zootropolis 2 on tuottanut maailmanlaajuisesti noin 52 miljoonaa euroa, mikä tekee siitä vasta toisen animaatioelokuvan, joka on ylittänyt 50 miljoonan euron rajan IMAX-formaatissa.

Zootropolis 2 – eläinten kaupunki -leffan tarinassa etsivä Judy Hopps (Iina Kuustonen / Ginnifer Goodwin) ja hänen parinsa Nick Wilde (Ilkka Villi / Jason Bateman) lavastetaan rikoksesta, ja he joutuvat pakenemaan halki Zootopian puhdistaakseen nimensä ja jäljittääkseen uuden epäillyn, matelija Gary De’Snaken.

Mainos