Mainos

Ubisoftin kehitteillä oleva Assassin’s Creed Hexe -projekti on kohdannut uusia haasteita, kun pelin ohjaaja Benoit Richer on ilmoittanut lähteneensä yhtiöstä.

Richer kertoi LinkedIn-julkaisussaan siirtyvänsä kanadalaiseen indie-studioon Servo Gamesiin, jossa hän toimii perustajana ja peliohjaajana.

Kyseessä on jo toinen merkittävä lähtö projektilta kuluvan vuoden aikana. Helmikuussa pelin luova johtaja Clint Hocking poistui hankkeesta, ja hänen tilalleen nimitettiin Assassin’s Creed -sarjan sisältöjohtaja Jean Guesdon. Ubisoft ei ole toistaiseksi kertonut, kuka korvaa Richerin tehtävässä.

Mainos

Richer aloitti uransa Ubisoft Montrealilla vuonna 2000 tasosuunnittelijana muun muassa Rainbow Six Vegas 2 -pelissä. Hän siirtyi pois yhtiöstä vuonna 2008 ja työskenteli myöhemmin WB Games Montrealilla, jossa hän toimi Batman: Arkham Origins -pelin ohjaajana. Richer palasi Ubisoftille vuonna 2017 ja osallistui Assassin’s Creed Valhalla -pelin kehitykseen.

Assassin’s Creed Hexe -projektista tiedetään virallisesti toistaiseksi hyvin vähän. Pelistä on julkaistu vain logo, ja se esiteltiin vuonna 2022 samaan aikaan Assassin’s Creed Infinityn (nykyisin Animus Hub) sekä myöhemmin julkaistun Assassin’s Creed Shadowsin kanssa. Tuolloin sarjan varatoimeenpaneva tuottaja Marc-Alexis Côté kuvaili peliä sanomalla, että se olisi ”uusi lippulaivanimike” ja ”hyvin erilainen Assassin’s Creed -peli”.

Hexe-pelille ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, eikä Ubisoft ole antanut tarkempia tietoja projektin etenemisestä tai sisällöstä.

Mainos