Mainos

Omar Dessouky, Bank of American analyytikko, arvioi että Rockstar Gamesin tulisi hinnoitella tuleva Grand Theft Auto 6 noin 74– 80 euroon nykyisen noin 65 euron sijaan. Hänen mukaansa pelialan kasvavat tuotantokustannukset edellyttävät korkeampia myyntihintoja, jotta alan taloudellinen kestävyys paranisi.

Dessoukyn mukaan, jos odotettu peli julkaistaan nykyisellä hintatasolla, se voi vaikeuttaa muiden julkaisijoiden pyrkimyksiä nostaa hintojaan. Hän viittasi Las Vegasissa järjestettyyn Iicon-tapahtumaan, jossa Take-Two Interactiven edustajat eivät tukeneet korkeampaa hintaa, mutta huomauttivat inflaation heikentäneen pelien reaalihintoja ajan myötä.

– Kuulimme osallistujilta, että alalla, jonka koetaan olevan vaikeuksissa, olisi hankalaa myydä pelejä 80 dollarilla, jos GTA 6 julkaistaan 70 dollarilla, Dessouky kirjoitti.

Mainos

– Mielestämme Take-Twon etu julkaisijana ja kehittäjien kumppanina on nostaa koko alan hintatasoa.

Jo aiemmin analyytikko Matthew Ball esitti, että pelin hinta voisi nousta jopa noin 93 euroon, mikä mahdollistaisi laajemmat hinnankorotukset alalla. Myös Michael Pachter arvioi, että kuluttajia voitaisiin houkutella maksamaan enemmän tarjoamalla pelinsisäistä valuuttaa käytettäväksi GTA Onlinessa.

Take-Twon toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti hinnan ja arvon suhdetta.

– Kuluttajat maksavat saamastaan arvosta, ja tehtävämme on hinnoitella tuote selvästi sen tarjoamaa arvoa edullisemmaksi. Kokemus syntyy tuotteen laadun ja hinnan leikkauspisteestä. Kuluttajien tulee kokea tuote erinomaiseksi ja hinta oikeudenmukaiseksi.

Mainos