Mainos

Blizzard on julkistanut uuden StarCraft-pelin ja Diablo-sarjan viidennen osan, vaikka niiden julkaisut ovat vielä vuosien päässä.

Yhtiö tavoittelee Diablo 5:n julkaisua vuonna 2029, kun taas uusi StarCraft on määrä julkaista aikaisintaan vuonna 2030. Blizzardin toimitusjohtajan Johanna Fariesin mukaan poikkeuksellisen varhaisten julkistusten tarkoituksena oli osoittaa luottamusta yhtiön suuriin tuleviin hankkeisiin.

– Olemme Blizzard, joka julkaisee pelejä, julkaisee niitä isosti ja ajallaan. Kaikki tekevät töitä sen eteen, että nämä projektit onnistuvat, Faries sanoi Bloombergille.

Mainos

Blizzard julkisti BlizzConin avajaisissa uuden StarCraft-universumiin sijoittuvan avoimen maailman räiskintäpelin sekä Diablo 5:n. Lisäksi yhtiö esitteli World of Warcraftin uuden version, WoW Foreverin, joka tulee toimimaan Classic-version ja alkuperäisen pelin rinnalla.

Faries ei kommentoinut suoraan Blizzardin mahdollisia tulevia henkilöstövähennyksiä. Microsoft ei ole vielä vahvistanut, mitä yhtiön ilmoittamat 1 600 työpaikan vähennykset tarkoittavat Blizzardille, ja ensimmäinen vähennyskierros on vaikuttanut studioon vain vähän. Fariesin mukaan hänen tärkeimpiä tavoitteitaan on ollut tehdä BlizzConista henkilöstölle ja faneille ”eräänlainen keidas, hetki aidolle ilolle” sekä säilyttää Blizzardin erityinen kulttuuri ja luova identiteetti.

Xboxin toimitusjohtaja Asha Sharma vieraili Blizzardilla maaliskuussa pian nimityksensä jälkeen. Fariesin mukaan vierailun tarkoituksena oli auttaa uutta johtajaa ymmärtämään Blizzardin toimintakulttuuria.

BlizzConin avajaispuheessa Faries kuvaili tapahtumaa mahdollisuudeksi kokoontua yhteen Blizzardin pelien ja yhteisöjen ympärille.

– Toivon, että yhdessäolomme muistuttaa maailmaa siitä, miksi yhteisöllä, taiteella ja luovuudella on niin suuri merkitys ja miksi pelien tekemisellä ja pelaamisella on aina merkitystä, hän sanoi.

Mainos