Kuva: Getty Images
Mainos
Vuoden 2020 parhaat elokuvat on palkittu Golden Globe -pysteillä.

Elokuva- ja televisioalan Golden Globe -palkintogaalassa parhaimpana draamaelokuvana on palkittu Nomadland. Elokuvan ohjaaja Chloe Zao palkittiin parhaimpana ohjaajana.

Paras animaatio oli Pixar Animation Studiosin Soul-elokuva. Paras käsikirjoitus puolestaan The Trial of the Chicago 7.

Mainos

Tv-sarjapuolella julistettiin parhaaksi sarjaksi Schitt’s Creek, miesnäyttelijäksi Jason Sudeikis ja naisnäyttelijäksi Catherine O’Hara. Rosamund Pike puolestaan pokkasi komediasarjassa parhaan näyttelijättären pokaalin elokuvasta I Care A Lot.

Tänä vuonna kultaiset pallot jaettiin etä-show’ssa Los Angelesista ja New Yorkista. Juontajina toimivat Tina Fey ja Amy Poehler.

Tässä kaikki ehdokkaat ja voittajat:

Best motion picture – drama

  • The Father
  • Mank
  • WINNER: Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

Best actress in a motion picture – drama

  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • WINNER: Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Frances McDormand, Nomadland
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best actor in a motion picture – drama

  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • WINNER: Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins, The Father
  • Gary Oldman, Mank
  • Tahar Rahim, The Mauritanian

Best motion picture – musical or comedy

  • WINNER: Borat Subsequent Moviefilm
  • Hamilton
  • Music
  • Palm Springs
  • The Prom

Best actress in a motion picture – musical or comedy

  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Kate Hudson, Music
  • Michelle Pfeiffer, French Exit
  • WINNER: Rosamund Pike, I Care A Lot
  • Anya Taylor-Joy, Emma

Best actor in a motion picture – musical or comedy

  • WINNER: Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm
  • James Corden, The Prom
  • Lin-Manuel Miranda, Hamilton
  • Dev Patel, The Personal History of David Copperfield
  • Andy Samberg, Palm Springs

Best supporting actress in any motion picture

  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • WINNER: Jodie Foster, The Mauritanian
  • Amanda Seyfried, Mank
  • Helena Zengel, News of the World

Best supporting actor in any motion picture

  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • WINNER: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
  • Jared Leto, The Little Things
  • Bill Murray, On the Rocks
  • Leslie Odom Jr, One Night in Miami

Best director – motion picture

  • David Fincher, Mank
  • Regina King, One Night in Miami
  • Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
  • WINNER: Chloe Zhao, Nomadland
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman

Best screenplay – motion picture

  • The Father
  • Mank
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • WINNER: The Trial of the Chicago 7

Best motion picture – animated

  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • WINNER: Soul
  • Wolfwalkers

Best motion picture – foreign language

  • Another Round (Denmark)
  • La Llorona (Guatemala)
  • The Life Ahead (Italy)
  • WINNER: Minari (USA)
  • Two of Us (France)

Best original score – motion picture

  • Mank – Trent Reznor, Atticus Ross
  • The Midnight Sky – Alexandre Desplat
  • News of the World – James Newton Howard
  • WINNER: Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
  • Tenet – Ludwig Göransson

Best original song – motion picture

  • Fight for You – Judas and the Black Messiah
  • Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7
  • WINNER: Io Si (Seen) – The Life Ahead
  • Speak Now – One Night in Miami
  • Tigress & Tweed – The US vs Billie Holiday

Best TV series – drama

  • WINNER: The Crown
  • Lovecraft Country
  • The Mandalorian
  • Ozark
  • Ratched

Best actress in a drama series

  • WINNER: Emma Corrin, The Crown
  • Olivia Colman, The Crown
  • Jodie Comer, Killing Eve
  • Laura Linney, Ozark
  • Sarah Paulson, Ratched

Best actor in a drama series

  • Jason Bateman, Ozark
  • WINNER: Josh O’Connor, The Crown
  • Bob Odenkirk, Better Call Saul
  • Al Pacino, Hunters
  • Matthew Rhys, Perry Mason

Best TV series – musical or comedy

  • Emily in Paris
  • The Flight Attendant
  • WINNER: Schitt’s Creek
  • The Great
  • Ted Lasso

Best actress in a TV series – musical or comedy

  • Lily Collins, Emily in Paris
  • Kaley Cuoco, The Flight Attendant
  • Elle Fanning, The Great
  • Jane Levy, Zoey’s Extraordinary Playlist
  • WINNER: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Best actor in a TV series – musical or comedy

  • Don Cheadle, Black Monday
  • Nicholas Hoult, The Great
  • Eugene Levy, Schitt’s Creek
  • WINNER: Jason Sudeikis, Ted Lasso
  • Ramy Youssef, Ramy

Best limited series or TV movie

  • Normal People
  • WINNER: The Queen’s Gambit
  • Small Axe
  • The Undoing
  • Unorthodox

Best actress in a limited series or TV movie

  • Cate Blanchett, Mrs America
  • Daisy Edgar-Jones, Normal People
  • Shira Haas, Unorthodox
  • Nicole Kidman, The Undoing
  • WINNER: Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Best actor in a limited series or TV movie

  • Bryan Cranston, Your Honor
  • Jeff Daniels, The Comey Rule
  • Hugh Grant, The Undoing
  • Ethan Hawke, The Good Lord Bird
  • WINNER: Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Best supporting actress in a series, limited series or TV movie

  • WINNER: Gillian Anderson, The Crown
  • Helena Bonham Carter, The Crown
  • Julia Garner, Ozark
  • Cynthia Nixon, Ratched
  • Annie Murphy, Schitt’s Creek

Best supporting actor in a series, limited series or TV movie

  • WINNER: John Boyega, Small Axe
  • Brendan Gleeson, The Comey Rule
  • Dan Levy, Schitt’s Creek
  • Jim Parsons, Hollywood
  • Donald Sutherland, The Undoing

Cecil B DeMille Award – Jane Fonda

Carol Burnett Award – Norman Lear

Mainos
Edellinen artikkeliNo, nyt meni aamukahvit housuille! Ihmemies MacGyverin tunnari sai hulvattomat suomenkieliset sanat
Seuraava artikkeliE3 2021 on tänäkin kesänä pelkästään digitaalinen tapahtuma