Mainos

Johnny Depp saattaa sittenkin palata kapteeni Jack Sparrow’n rooliin uudessa Pirates of the Caribbean -elokuvassa.

Näyttelijä kertoi Entertainment Tonightin haastattelussa olevansa avoin ajatukselle, vaikka hän ilmoitti aiemmin, ettei työskentelisi enää Disneyn kanssa elokuvasarjan parissa.

Deppin mukaan hän haluaisi ennen kaikkea päättää merirosvotarinan aiempaa paremmissa merkeissä.

Mainos

– Jos asiat ovat juuri niin kuin niiden pitää olla Pirates-tarinan päätöksen kannalta, ainoa asia, johon todella haluan osallistua, on saattaa tarina päätökseen paremmalla tavalla. Lähtisin huomenna töihin Jerry Bruckheimerin kanssa minkä tahansa projektin parissa. Jos kyseessä on Jerry, luotan häneen. Meillä on syvä ystävyys, Depp sanoi.

Depp ilmoitti oikeuskiistansa aikana Amber Heardin kanssa, ettei palaisi Pirates of the Caribbean -elokuviin edes 300 miljoonan dollarin ja miljoonan alpakan tarjouksesta. Sittemmin hänen suhtautumisensa on kuitenkin muuttunut.

Elokuvasarjan tuottaja Jerry Bruckheimer on kertonut keskustelleensa Deppin kanssa mahdollisesta paluusta jo useita kertoja viime vuosien aikana. Sopimusta ei kuitenkaan ole vielä syntynyt. Uuden elokuvan käsikirjoitusta valmistellaan, ja Bruckheimer toivoo saavansa Deppin mukaan tuotantoon.

Kyseessä on ensimmäinen kerta sitten vuoden 2023, kun Depp on julkisesti ilmaissut kiinnostuksensa paluuseen. Disney on kehitellyt myös toista Pirates of the Caribbean -elokuvaa, jossa pääosaa esittäisi Margot Robbie, mutta hanke ei ole edennyt merkittävästi.

Deppin seuraava elokuva on Ebenezer, uusi sovitus Charles Dickensin Saiturin joulusta. Elokuvan ensi-ilta on 13. marraskuuta. Pirates of the Caribbean -sarjan mahdollisesta jatkosta ei ole vielä varmuutta.

Mainos