Kaksi yhdysvaltalaista pelaajaa on nostanut kanteen Nintendoa vastaan väittäen, että yhtiö voisi hyötyä perusteettomasti mahdollisista tullipalautuksista, joita se saa Yhdysvaltain hallitukselta.
Huhtikuussa 2025 Nintendo lykkäsi Switch 2 -konsolin ennakkotilauksia Yhdysvaltojen taloudellisen epävarmuuden vuoksi. Samalla yhtiö ilmoitti, että Switch 2 -lisälaitteiden hinnat nousevat Yhdysvalloissa markkinaolosuhteiden muutosten vuoksi. Konsolin hinta ei noussut, mutta esimerkiksi Pro-ohjaimen, Joy-Con 2 -ohjainten, latausgripin, rattisarjan, kameran, telakan, kantolaukun ja verkkolaitteen hinnat nousivat noin 5–9 euroa kappaleelta.
Elokuussa 2025 Nintendo korotti myös alkuperäisen Switch-konsolin hintoja Yhdysvalloissa. Switch Lite kallistui noin 28 euroa, perus-Switch noin 37 euroa ja Switch OLED noin 46 euroa. Hinnankorotusten katsottiin liittyvän Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin asettamiin laajoihin tuontitulleihin useille maille. Osa tulleista keskeytettiin myöhemmin, mutta Kiinaan kohdistui edelleen merkittävä tullitaso, ja monet teknologiateollisuuden tuotteet valmistetaan juuri siellä.
Yhdysvaltain korkein oikeus katsoi myöhemmin, ettei presidentillä ollut valtuuksia määrätä kyseisiä tulleja. Tämän jälkeen Nintendo ja yli tuhat muuta yritystä nostivat kanteen Yhdysvaltain hallitusta vastaan saadakseen takaisin maksamiaan tullimaksuja, joita ne pitivät laittomina.
Kaliforniassa asuva Gregory Hoffert ja Washingtonin osavaltiossa asuva Prashant Sharan vaativat nyt omassa kanteessaan, että mahdolliset tullipalautukset tulisi ohjata kuluttajille. Heidän mukaansa tullit nostivat Nintendo-laitteiden ja lisävarusteiden hintoja, joten palautusten pitäminen yhtiöllä merkitsisi ylimääräisen tuoton saamista kuluttajien kustannuksella.
Kanteessa todetaan: ”Ellei tuomioistuin puutu asiaan, Nintendo voi saada samat tullimaksut takaisin kahdesti – ensin kuluttajilta korkeampien hintojen kautta ja toisen kerran liittovaltiolta tullipalautuksina, mukaan lukien näille varoille maksettavat korot.”
Kanne viittaa myös Nintendon toimitusjohtaja Shuntaro Furukawan toukokuussa 2025 sijoittajille antamaan lausuntoon, jossa hän vahvisti tullien vaikuttavan suoraan yhtiön tuotteiden hintoihin.
– Peruslinjamme on, että jos johonkin maahan tai alueeseen kohdistuu tulleja, pidämme niitä osana kustannuksia ja sisällytämme ne tuotteiden hintaan, Furukawa sanoi.

