Hideo Kojima kertoi Xboxin Tokyo Game Show 2026 -esityksen yhteydessä uusien peliensä etenemisestä sekä yhteistyöstään Xboxin kanssa.
Kojima Productions on parhaillaan kymmenennellä toimintavuodellaan, ja Kojima kertoi tavanneensa aiemmin tänä vuonna Xboxin johtoa yhtiön toimistolla Redmondissa.
– Keskustelimme pelien ja digitaalisen viihteen tulevaisuudesta sekä jaoimme syvän yhteisymmärryksen tavoitteista, jotka uskomme meidän pitäisi saavuttaa yhdessä, Kojima sanoi.
Kojima päivitti myös kauhupeli OD:n tilannetta, josta hän käytti nimeä OD-KNOCK. Hänen mukaansa kehitys etenee suunnitellusti. SAG-näyttelijälakon aikana keskeytyneet performance capture -kuvaukset ja ADR-äänitykset jatkuivat tänä vuonna.
– Sophia Lillis, Hunter Schafer ja koko työryhmä ovat tehneet intensiiviset ja erinomaiset suoritukset, jotka odotan innolla pääseväni näyttämään teille, Kojima sanoi.
Hän kuvaili OD:ta täysin uudenlaiseksi peliksi, joka kokeilee pelon rajoja.
Kojima vahvisti lisäksi, että Bill Skarsgård esittää pääroolia Physintissä. Hänen rinnallaan nähdään aiemmin julkistetut Charlee Fraser, Don Lee ja Minami Hamabe.
Kojiman mukaan Physint on ”yli 40 vuoden urani huipentuma” ja projekti, jonka tavoitteena on määritellä toiminta-vakoilugenre uudelleen.
– Olemme molemmat olleet pitkään toistemme työn faneja, ja päätimme lähteä tähän uuteen seikkailuun yhdessä, Kojima sanoi Skarsgårdista.
Kojima kertoi myös Physintin kehityksen, näyttelijävalintojen ja muiden yhteistyöprojektien etenevän. Hän kiitti Xboxia siitä, että yhtiö uskoo Kojima Productionsin visioon ja kulkee sen kanssa kohti tulevaisuutta.
