PlayStation 5 -konsolin yksinoikeuspelien määrä on jäänyt verrattain pieneksi, mutta niiden laatu on saanut laajasti kiitosta. Nyt harrastajayhteisö kehittää uusia tapoja saada konsolin pelejä toimimaan myös tietokoneilla PlayStation 5 -emulaattorien avulla – etenkin kun Sonyn suunta näyttää siltä, että pelejä tulee ja sitten niitä katoaa kun pelaajamäärät vähenevät.
Huomiota on herättänyt erityisesti uusi SharpEmu-emulaattori, joka on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa. Ohjelmisto ei vielä pysty ajamaan PlayStation 5 -pelejä pelattavassa kunnossa, mutta se on onnistunut käynnistämään Demon’s Souls -pelin, joka oli yksi PlayStation 5:n julkaisupeleistä. Kehittäjien mukaan kyseessä on merkittävä edistysaskel, vaikka emulaattori vaatii edelleen runsaasti jatkokehitystä ennen kuin pelit toimivat kunnolla.
Alkuperäinen Demon’s Souls sai alkunsa vuonna 2004, ja sen tuotanto käynnistyi vuonna 2006. Pelin kehitti FromSoftware, ja siitä muodostui myöhemmin niin sanotun soulsborne-pelityylin suunnannäyttäjä. Samalta kehittäjältä julkaistiin myöhemmin myös Elden Ring, joka nousi maailmanlaajuiseksi menestykseksi.
Emulointiyhteisössä on nähty viime aikoina muitakin edistysaskeleita. Esimerkiksi PlayStation 3 -peleille on kehitetty uusia työkaluja, joiden avulla pelejä voidaan muokata ja käyttää tietokoneilla aiempaa helpommin. Kehitystä pidetään tärkeänä erityisesti pelien säilyttämisen näkökulmasta.
Sony ei ole toistaiseksi ilmoittanut uusista suunnitelmista tuoda PlayStation 5:n yksinoikeuspelejä laajemmin PC:lle. Aiemmin yhtiö on julkaissut tietokoneille muun muassa God of War-, Marvel’s Spider-Man– ja The Last of Us -pelit.
