Todd Garner, Mortal Kombat 2 -elokuvan tuottaja, on arvostellut elokuvasta negatiivisia arvioita kirjoittaneita kriitikoita.
Elokuvan arviot ovat olleet ristiriitaisia: Rotten Tomatoes -palvelussa elokuvan positiiviset pisteet ovat 73 % ja Metacriticissä keskiarvo 48 pistettä sadasta.
Garner kommentoi asiaa X-palvelussa ja väitti joidenkin kriitikoiden olevan täysin vieraantuneita Mortal Kombat -pelisarjasta ja sen maailmasta.
– Osa näistä arvioista huvittaa minua. On selvää, etteivät kirjoittajat ole koskaan pelanneet peliä eivätkä ymmärrä, mitä fanit haluavat tai millaiset säännöt ja kaanon Mortal Kombatissa on, Garner kirjoitti.
Hän nosti esimerkiksi kriitikon, joka oli ihmetellyt hahmon ”lasersilmää”. Garnerin mukaan tällaiset yliluonnolliset elementit ovat olennainen osa sarjan identiteettiä.
Some of these reviews are cracking me up. It’s clear they have never played the game and have no idea what the fans want or ANY of the rules/ canon of Mortal Kombat. One reviewer was mad that a guy “had a laser eye!” Why the fuck do we still allow people that don’t have any love…
— Todd Garner (@Todd_Garner) May 6, 2026
Myöhemmin Garner täsmensi, ettei hänellä ole ongelmaa negatiivisten arvioiden kanssa yleisesti, vaan erityisesti sellaisten kriitikoiden kanssa, jotka eivät tunne alkuperäismateriaalia.
– Kommenttini kohdistui arvioihin, joissa valitettiin zombeista tai lasersilmäisestä hahmosta. Nämä elementit ovat osa Mortal Kombatin maailmaa. Jos joku ei pidä jo lähtökohtaisesti tällaisista asioista, hänen on vaikea arvioida, toimiiko elokuva omassa genressään, Garner kirjoitti.
Yksi käyttäjä muistutti kuitenkin Garneria siitä, että myös elokuvantekijät ovat ottaneet vapauksia pelisarjan tarinasta. Käyttäjä viittasi muun muassa Cole Young -hahmoon ja muutoksiin Mileenan ja Kitanan taustatarinassa. Garner vastasi lyhyesti:
– Reilu huomio.
Myös Mortal Kombatin toinen luoja Ed Boon kommentoi aiemmin syntynyttä naljailua Mortal Kombatin ja tulevan Street Fighter -elokuvan näyttelijöiden välillä. Boon kertoi suhtautuvansa tilanteeseen huumorilla eikä nähnyt asiassa ongelmaa.
Mortal Kombat II saa ensi-iltansa elokuvateattereissa perjantaina 8. toukokuuta. Street Fighter -elokuvan ensi-ilta on 16. lokakuuta.

