Kalifornian osavaltion senaatin valiokunta on hylännyt lakiesityksen, jonka tavoitteena oli estää maksullisten videopelien muuttuminen käyttökelvottomiksi palvelimien sulkemisen jälkeen. Lakialoitteen eteneminen pysähtyi, vaikka se oli aiemmin hyväksytty osavaltion edustajainhuoneessa äänin 43–16.
Lakiesitys olisi velvoittanut pelijulkaisijat huolehtimaan siitä, että ostetut pelit säilyvät pelattavina myös verkkopalveluiden sulkemisen jälkeen.
Stop Killing Games -kuluttajaliikkeen mukaan senaatin valiokunnassa neljä demokraattia äänesti esityksen puolesta, kolme republikaania vastaan ja muut jäsenet pidättyivät äänestämästä. Koska esitys olisi tarvinnut enemmistön myönteisistä äänistä, se raukesi tältä istuntokaudelta.
Kampanjan vapaaehtoinen korosti Redditissä, ettei pidättäytyminen ollut käytännössä neutraali ratkaisu.
– Pidättäytymisillä on merkitystä. Valiokunnassa ne vaikuttavat käytännössä samalla tavalla kuin ei-ääni, koska lakiesitys etenee vain enemmistön tuella. Riittämätön määrä kyllä-ääniä tarkoittaa, että esitys pysähtyy tähän istuntokauteen.
Hänen mukaansa kampanjaa vietiin eteenpäin ilman rahoitusta tai ammattimaista lobbausta.
– Tämä oli ensimmäinen yrityksemme Yhdysvalloissa ensimmäisen toimintavuotemme aikana, eikä budjettimme ollut lainkaan rahaa. Meillä ei ollut palkattua henkilöstöä Kaliforniassa eikä mahdollisuutta henkilökohtaiseen lobbaamiseen.
Vapaaehtoinen syytti myös Entertainment Software Associationia (ESA) senaattorien lobbaamisesta harhaanjohtavilla väitteillä. ESA kiisti syytökset ja totesi lausunnossaan, että yksityiset pelipalvelimet voivat loukata pelijulkaisijoiden immateriaalioikeuksia. Järjestön mukaan julkaisijoilla tulee säilyä oikeus valvoa oikeuksiaan, ja ilman julkaisijan valvontaa toimivat palvelimet voivat heikentää pelaajien turvallisuutta.
Stop Killing Games ilmoitti kuitenkin jatkavansa kampanjaansa.
– Emme ole lopettamassa. Ensi istuntokaudella palaamme paremman rahoituksen, henkilökohtaisen lobbausorganisaation sekä useiden järjestöjen ja pelinkehittäjien tuen kanssa. Aiomme viedä vastaavia lakialoitteita myös muihin osavaltioihin ja harkitsemme vakavasti liittovaltiotason lainsäädäntöä.
Jos laki olisi hyväksytty, pelijulkaisijoiden olisi pitänyt ilmoittaa vähintään 60 päivää etukäteen palvelimien sulkemisesta, kertoa sulkemisen vaikutuksista sekä tarjota joko ilman verkkoyhteyttä toimiva versio pelistä, päivittää peli offline-pelattavaksi tai palauttaa ostajalle koko pelin hankintahinta.

