Mainos

Sony-patentti vihjaa PS5-ohjaimen seuraajasta – kosketusnäyttö ja modulaarinen rakenne suunnitteilla.

Sony on hakenut patenttia uudelle peliohjaimelle, joka voisi tuoda merkittäviä uudistuksia PlayStationin seuraavan sukupolven laitteisiin. MP1ST-sivuston löytämän patentin (20260199776 A1) mukaan yhtiö kehittää modulaarista ohjainta, jossa olisi nykyistä DualSense-ohjainta monipuolisempi kosketusnäyttö. Patenttihakemus jätettiin 16. heinäkuuta 2026.

Mainos

Nykyisessä DualSense-ohjaimessa on kosketuslevy, mutta patentin perusteella Sony suunnittelee varsinaista kosketusnäyttöä. Patenttikuvien mukaan ohjaimen ulkomuoto muistuttaa nykyistä DualSensea, mutta sen rakenne olisi magneettinen ja modulaarinen. Käyttäjä voisi sijoittaa esimerkiksi kosketusnäytön, peukalo-ohjaimet, ristiohjaimen ja muut painikkeet haluamilleen paikoille neljän rivin ja seitsemän sarakkeen ruudukossa.

Patentin kuvauksen mukaan kosketusnäytössä olisi graafinen käyttöliittymä, jonka avulla käyttäjä voisi hallita ja selata pelikonsolin toimintoja. Näytölle voitaisiin tuoda esimerkiksi ilmoituksia sekä pikavalintoja valikoihin.

MP1ST:n mukaan näytöllä voisi näkyä myös asetuksia ja viestejä, joita selattaisiin ohjaimeen integroidun pyörivän säätimen avulla.

Patentissa mainitaan ”pyörivä osa”, jonka avulla käyttäjä voisi valita näytöllä näkyviä kuvakkeita tai ohjata konsolin toimintoja. Lisäksi patentti viittaa mahdollisuuteen yhdistää näyttö älypuhelimeen, jolloin saapuvat puhelut voisivat näkyä suoraan ohjaimessa.

Patentti ei kuitenkaan tarkoita, että laite päätyisi tuotantoon. Yritykset hakevat patentteja suojatakseen uusia ideoita, eikä kaikkia niistä koskaan toteuteta. Kyseessä voi olla suunnitelma tulevaa PlayStation-sukupolvea varten, myöhempää kehitystä varten tai hanke, joka jää lopulta kokonaan toteutumatta. Patentti antaa kuitenkin viitteitä siitä, millaisia ominaisuuksia Sony saattaa tutkia tulevien peliohjainten kehityksessä.

Mainos