Mainos

Rockstar Games on kommentoinut ensimmäistä kertaa laajasti Grand Theft Auto VI:n viime päivien pelivuotoja.

Yhtiö pahoittelee sitä, että peliä on päästy näkemään luvatta ennen virallista esittelyä, mutta samalla Rockstar antaa ymmärtää kehityksen olevan jo loppusuoralla.

Rockstar julkaisi keskiviikkona lausunnon, jossa se kuvaa vuotojen vaikutusta kehitystiimiin poikkeuksellisen kovaksi. Yhtiön mukaan pelivideoiden vuotaminen tällä tavalla on ollut tiimille musertavaa. Rockstar korostaa, ettei tämä ollut tapa, jolla se halusi pelaajien ensimmäisen kerran näkevän pelin.

Mainos

Samalla lausunnossa on huomattavasti positiivisempi viesti: Rockstar kertoo pelin olevan lähes valmis.

Tiedämme, että monet teistä ovat odottaneet meidän kommentoivan viime viikon tapahtumia. Olisi vähättelyä sanoa, että Grand Theft Auto VI:n pelivideoiden vuotaminen tällä tavalla on ollut tiimillemme musertavaa. Tämä ei todellakaan ole se tapa, jolla halusimme teidän näkevän pelin kaiken tämän odottamisen jälkeen.

Olemme todella pahoillamme siitä, että kaikessa on kestänyt näin kauan – niin pelin viimeistelyssä (olemme jo lähes valmiita!) kuin uusien yksityiskohtien ja virallisen pelimateriaalin julkaisemisessa sekä siinä, että saisimme yhteisölle kaiken sen tiedon, jota se haluaa.

Olemme erittäin innoissamme siitä, että kaikki pääsevät näkemään huomenna laajemman katsauksen peliin. Sen valmistelu on kestänyt kauemmin kuin olisimme halunneet, mutta kuten kaikessa tekemisessämme, tiedämme, että meidän täytyy ylittää odotuksenne. Olemme päättäneet tarjota teille sen tason, jota odotatte ja ansaitsette.

On valitettavaa, että vuodot saattavat nyt vaikuttaa siihen, millaisena alkuperäisen pelikokemuksen oli tarkoitus näyttäytyä ja että osa yllätyksistä on voinut paljastua. Toivomme silti, että odotatte vielä hieman ja koette pelin itse 19. marraskuuta.

Haluamme kiittää kaikkia yhteisön jäseniä, jotka ovat lähettäneet meille tukiviestejä viime viikon aikana. Sananne ovat merkinneet tälle tiimille enemmän kuin voitte kuvitellakaan.

Loppujen lopuksi teemme tätä peliä teitä varten, ja ilman teitä meillä ei olisi mahdollisuutta tehdä pelejä.

Odotamme innolla, että voimme kertoa teille pian lisää.

Ystävällisin terveisin,
Rockstar Games

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Rockstar Games (@rockstargames) jakama julkaisu

Yhtiö myöntää myös, että vuodot ovat voineet pilata osan pelin yllätyksistä.

Rockstarin lausuntoa seurasi uusi vuoto

Ironista kyllä, Rockstarin lausunnon julkaisemisen jälkeen verkkoon ilmestyi jälleen uusi GTA VI -pelivideo. CyberLeek-nimellä esiintyvä vuotaja julkaisi videon, jonka nimeksi on annettu Rideout Customs. Kyseessä on jo 15. CyberLeekiin yhdistetty vuotovideo.

Videossa nähdään Jason, joka ajaa yöllä autolla ja joutuu poliisin takaa-ajamaksi. Hän kaappaa auton, jonka takaikkunassa näkyy Rideout Customs -logo, ja yrittää päästä poliiseja pakoon. Videon lopussa nähdään lyhyt kohtaus Lucian kanssa.

Vuodon merkittävin uusi asia ei siis ole itse tuunattu auto – Rockstar on kertonut Rideout Customsista jo aiemmin – vaan se, että videolla nähdään jälleen uutta pelikuvaa, poliisien toimintaa ja lyhyt uusi kohtaus Luciasta kommentoimassa jotain toista ajotilannetta.

Mikä Rideout Customs?

Rockstar on jo virallisesti kertonut, että Rideout Customs on GTA VI:n ajoneuvojen muokkaamiseen tarkoitettu liike. Se kuuluu pelin Ultimate Editionin sisältöön yhdessä One-Eyed Willie’s -nimisen toisen ajoneuvojen muokkauspaikan kanssa. Rockstarin kuvausten perusteella Rideout Customs keskittyy erityisesti autojen ulkonäön muokkaamiseen: tarjolla on muun muassa yksityiskohtaisia sisätiloja, vanteita ja niin sanottuja donk-tyylisiä muutoksia.

Mainos