Rockstar Games on julkistanut Grand Theft Auto VI: The Goodtime State – Vice City Collection -keräilylaatikon, joka on ennakkotilattavissa yksinoikeudella Rockstar Games Storesta.
Tuotetta valmistetaan rajallinen määrä, ja sen hinta on 399,99 dollaria eli noin 340 euroa. Pelin fyysistä versiota kokoelmaan ei kuitenkaan sisälly.
Kokoelma ammentaa inspiraationsa GTA VI:n kuvitteellisessa Leonidassa esiintyvästä Macca the Gator -televisiosarjasta. Kokonaisuus muistuttaa Rockstarin aiemmin Red Dead Redemption 2:lle julkaisemaa keräilylaatikkoa, joka sisälsi oheistuotteita mutta ei itse peliä. Rockstar ei myöskään markkinoi uutuutta GTA VI:n erikoisversiona, vaan itsenäisenä tuotteena.
Pakettiin kuuluu kuusituumainen Macca the Gator -hahmo säilytyslokerolla, mattamustat GTAVI Oakley Frogskins -aurinkolasit Prizm Sapphire -linsseillä, Vice City -teemainen New Era -lippalakki, magneettinen Macca the Gator -peili, Vice City -sekoituslusikka, partaterää muistuttava avaimenperä, Leonida Keys -olkalaukku, Chunkee the Manatee -shottilasi, Leonida Keys -emalimerkkien kokoelma metallirasiassa, tarroja sekä kaksipuolinen matkamuistojuliste Leonidan maisemasta.
Laatikon julkaisu on herättänyt fanien keskuudessa ristiriitaisia reaktioita. Osa pitää hintaa kohtuuttomana etenkin siksi, ettei mukana ole peliä.
Junksterrr kommentoi Redditissä: ”400 dollaria rumasta patsaasta, halvoista hatuista ja shottilasista ilman peliä on järjetöntä.”
YoungRenegadeRY puolestaan totesi: ”350 puntaa on aivan helvetin paljon. Cyberpunk 2077:n keräilyversio sisälsi pelin ja enemmän tavaraa, ja maksoi 100 puntaa vähemmän.”
Toisaalta kaikki reaktiot eivät olleet kielteisiä: SynthPotato riemuitsi lyhyesti: ”TÄÄLTÄ TULLAAN!”
Kokoelma julkaistaan 19. marraskuuta 2026, samana päivänä kuin GTA VI julkaistaan PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle.



Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.