Mainos

Sonic-sarjan kohtalo oli aikoinaan vaakalaudalla. Sonic Teamin johtaja Takashi Iizuka kertoo One More Gamen haastattelussa, että Sega suunnitteli pahimpina vuosina koko pelisarjan lopettamista. Tänä vuonna 35 vuotta täyttävä Sonic on Iizukalle erityisen läheinen.

– On ollut hyviä aikoja ja huonoja aikoja. Huonoimpina aikoina ylemmältä johdolta kerrottiin minulle, että koko sarja pitäisi lopettaa. Jouduin taistelemaan organisaation sisällä, jotta sarja saataisiin pidettyä hengissä mahdollisimman pitkään, Iizuka kertoo.

Ratkaisevaksi käännekohdaksi muodostui vuonna 2020 ensi-iltansa saanut ensimmäinen Sonic the Hedgehog -elokuva. Elokuva menestyi sekä arvosteluissa että kaupallisesti ja muutti Segan suunnitelmia sarjan suhteen.

Mainos

– Suurin virstanpylväs minulle oli ensimmäinen elokuva. Se oli suuri menestys ja muutti ehdottomasti tämän sarjan suunnan, Iizuka sanoo.

Myös Shadow the Hedgehogin kohtalo oli vähällä olla toisenlainen. Sonic Adventure 2 -pelissä Shadow näytti kuolevan lopussa, ja hahmo oli tarkoitus jättää pysyvästi pois sarjasta. Fanien voimakas suosio sai Segan kuitenkin muuttamaan suunnitelmaa, ja Shadow palasi Sonic Heroesissa.

Iizukan mukaan Shadowin suosio on sittemmin kasvanut entisestään. Kolmannen Sonic-elokuvan jälkeen hahmo on hänen mukaansa noussut suosiossa lähelle Sonicia.

– Haluan, että Shadowilla on enemmän paikkoja, joissa hän voi päästä oikeuksiinsa. Haluan keskittyä häneen hieman enemmän.

Shadow sai vuonna 2024 oman pääroolinsa Sonic X Shadow Generations -pelissä, jossa Sonic Generationsin uudistettu versio yhdistettiin uuteen Shadow Generations -osuuteen.

Mainos