Electronic Arts (EA) on vahvistanut, että Need for Speed -sarjasta tunnettu Criterion Games keskittyy tällä hetkellä täysin Battlefield-pelisarjaan. Tämä tarkoittaa, että uudet Need for Speed -suunnitelmat ovat toistaiseksi tauolla, vaikka EA aikoo palata sarjan pariin tulevaisuudessa.
Syyskuussa 2023 EA ilmoitti, että Criterion siirtyi yrityksen sisällä Battlefield-tiimiin. Criterion keskittyy pääasiassa seuraavan Battlefield-pelin yksinpelisisältöön, ja se on yksi neljästä EA:n sisäisestä studiosta, jotka rakentavat toisiinsa linkittyvää Battlefield-universumia nykyaikaan sijoittuen.
Criterion otti Need for Speed -kehityksen vastuulleen vuonna 2020, kun EA uudelleenjärjesti Ghost Gamesin, joka oli kehittänyt neljä edellistä sarjan peliä. Criterion tunnetaan myös Burnout-sarjasta ja on aiemmin kehittänyt Need for Speed: Hot Pursuitin (2010) ja Most Wantedin (2012) sekä avustanut Need for Speed Rivalsin (2013), Star Wars Battlefront II:n, Battlefield V:n ja Battlefield 2042:n kehityksessä.
Criterionin viimeisin peli oli Need for Speed Unbound, jonka julkaisu viivästyi studion siirryttyä tukemaan Battlefield 2042:n kehitystä.