Mainos

Sony on hakenut patenttia PlayStation-ohjaimelle, joka voisi vastaanottaa lähimaksuja maksukorteilta ja puhelimilta.

Maaliskuussa 2025 jätetty patenttihakemus julkaistiin syyskuussa 2026, ja siinä kuvataan ohjain, joka pystyy lukemaan lähellä olevan maksukortin tai muun laitteen maksutiedot ja välittämään ne konsolille.

Mainos

Patentissa esitetään, että teknologiaa voitaisiin käyttää pelien, pelinsisäisten valuuttojen ja lisäsisällön ostamiseen. Esimerkkitilanteessa pelaaja voisi kokeilla peliä demona esimerkiksi liikkeessä tai messuilla ja ostaa sen täyden version tuomalla puhelimen tai maksukortin hetkeksi ohjaimen lähelle.

Järjestelmän kerrotaan toimivan myös fyysisten lahjakorttien kanssa. Tämä voisi mahdollistaa uudenlaisen tavan myydä PlayStation-pelejä kivijalkaliikkeissä tilanteessa, jossa fyysiset pelilevyt vähitellen väistyvät ja niiden tilalle tarjotaan esimerkiksi pakkauksia, joissa on digitaalinen latauskoodi.

Kyse on kuitenkin vasta patentista, eikä Sony ole vahvistanut, että tekniikka päätyisi kuluttajatuotteisiin. Yhtiö on viime vuosina patentoinut myös muita kokeellisia PlayStation-teknologioita, kuten ohjaimen painikkeita, joiden tuntumaa voisi muuttaa pelin aikana, sekä kosketusnäytöllä varustetun ohjaimen, jossa painikkeiden sijaintia ja kokoa voisi muokata.

Sony on hakenut patentteja myös tekoälyn hyödyntämiseen PlayStationilla. Niissä on kuvattu muun muassa pelihahmojen äänillä tuotettuja tekoälypodcasteja sekä teknologiaa, joka voisi auttaa pelaajaa tilanteissa, joissa tämä jää pelissä jumiin.

PlayStation 6:n julkaisua on puolestaan arvioitu mahdolliseksi jo vuodelle 2027, mutta Sony on kertonut, ettei se ole vielä päättänyt uuden konsolin julkaisuajankohtaa tai hintaa.

Mainos