Xboxin uusi johto jatkaa pelialustan uudistamista päivittämällä Xbox Series -konsolien käynnistysanimaation. Peliliiketoiminnan toimitusjohtaja Asha Sharma kertoi X-palvelussa, että uudistus julkaistaan konsoleille keskiviikkona 13. toukokuuta.
New boot up coming next Wednesday. Sound on! pic.twitter.com/9HHrZHwjpH
— Asha (@asha_shar) May 6, 2026
Päivitetty käynnistysanimaatio säilyttää pitkälti alkuperäisen Xbox Series -käynnistyksen äänimaailman, mutta mukana on uusi vihreä Xbox-logo, jonka Sharma on tuonut käyttöön viime viikkojen aikana osana laajempaa brändiuudistusta.
Sharma nousi Xboxin johtoon aiemmin tänä vuonna Phil Spencerin seuraajana. Hänen johdollaan Microsoft Gaming -brändi on nimetty jälleen Xboxiksi, ylimmän tason Game Pass -tilausten hintoja on laskettu ja yhtiö on luvannut huomioida pelaajien palautteen konsolien käyttökokemuksesta ja toimintatavoista.
Erityistä huomiota on herättänyt Sharman linjaus siitä, että Xbox arvioi uudelleen suhtautumistaan yksinoikeuspeleihin. Keskustelua on käyty etenkin sen jälkeen, kun Microsoft toi omia pelejään myös PlayStation 5:lle ja Nintendo Switch 2:lle. Osa Xbox-pelaajista on kokenut tämän heikentäneen alustan arvoa.
Sharma kommentoi aihetta hiljattain Game File -sivuston haastattelussa. Hänen mukaansa päätöksiä yksinoikeusstrategiasta ei tehdä nopeasti, eikä uusia ilmoituksia ole odotettavissa aivan lähiaikoina.
– Nämä ovat pitkän aikavälin päätöksiä, joilla voi olla vaikutuksia vuosikymmeniksi, Sharma sanoi.
– Laadukkaiden pelien tekeminen vie aikaa, ja tiimi on käynyt läpi useita erilaisia vaiheita. Emme halua purkaa niitä yksityiskohtaisesti, koska en itse ollut silloin mukana.
Sharman mukaan Xbox aikoo tehdä ratkaisuja dataan ja strategiaan perustuen.
– Lähestymme asiaa datan ja strategian kautta, tarkastelemme periaatteitamme ja teemme sen pohjalta päätöksiä. Kerromme lisää sitten, kun olemme valmiita. Tiedämme, että kyse on tärkeästä keskustelusta.

