Assassin’s Creed Black Flag Resynced tuo Edward Kenwayn merirosvostelut takaisin moderneille pelilaitteille, entistä kauniinpana. Mutta onko paketti vain kaunis graafinen herkuttelu vai onko vanhoille merikarhuille luvassa jotain ihan aidosti uuttakin?
Muistatko kun 13 vuotta sitten seilasit Karibian merialueilla, ammuskelit laivastoja kapteeni Kenwayn huutojen ja tämän miehistön laulunrillutteluiden saattelemana, ryöstit laivoja ja joit rommia viidakon kätköissä? Kaikki se sama on mahdollista nyt uudelleen, mutta päivitetyillä grafiikoilla ja modernimmilla Assassin’s Creed -mekaniikoilla.
Sama peli, uusi kuori
Resynced on viittaus Abstergon simulaatioihin, jotka ovat Assassin’s Creed -peleissä aina kaiken taustalla. Simulaatio, joka rullaa muistoja. Koska ne ovat aina olleet täysin sivuseikka ja täysin yhdentekeviä, ei Black Flag Resynced keskity tähän taustatarinaan lainkaan. Sen sijaan peli vie pelaajan suoraan seilaamaan.
Kaikki on graafisesti rakennettu uudelleen. Viidakot, kylät, kaupungit, meri, meren alainen maailma, hahmot – aivan kaikki. Moottorina toimii aiemmistakin assasiini-peleistä tuttu Ubisoftin oma Anvil, eli sama versio siitä kuin uusimmassa Assassin’s Creed Shadows -pelissä.
Vaikka Assassin’s Creed Black Flag Resynced on remake, eli peli, joka on tehty kokonaan uudelleen, eikä vain uudelleenmyynnissä oleva vanha remasterointipeli, on se silti sama vanha Assassin’s Creed Black Flag. Tarina on sama, hahmot ovat samat ja kaikki tehtävät ovat samoja. Joitain seurantatehtäviä on helpotettu tai ne on postettu kokonaan ja quick time -tapahtumat voi helppokäyttötoiminnoista kytekä pois, jos sellaisista ei tykkää. Muuten kaikki on tuttua – eli jos muistat vielä, miten peli eteni 13 vuotta sitten, etenee tämä uusi versio täsmälleen samoin.
Parempi pelattavuus?
Ja koska peli on saanut kunnon rempan, on myös ohjattavuus, parkour ja taistelu päivitetty modernien Assassin’s Creed -pelien mukaiseksi. Ohjaaminen on nopeaa ja ketterää, ja hack’nslashaaminen paljon hauskempaa kuin vaikkapa ampuminen.
Ampumamekaniikoissa Assassin’s Creed Black Flag Resynced ontuu lujaa. Ampuminen on paikoin niin kankeaa, että se jopa vituttaa enemmän kuin mitä iloa ja hyötyä siitä on. Siksi miekalla roistojen silpominen onkin paljon viihdyttävämpää. Ja se homma toimii.
Parkouraaminen on vikkelää ja ketterää ja valikoista voi valita joko perinteisemmän X-pohjassa ylös ja O-pohjassa alas -tyylisen liikehdinnän tai sitten toisenlaisen, jossa vain X:stä kiivetään eikä putoamisesta tarvitse olla niin huolissaan.
Merirosvolaivojen mekaniikka on sama kuin silloin 13 vuotta sitten ja Skull and Bones -pelissä, joka yritti jatkaa Black Flagin menestyksen vanavedessä, mutta epäonnistui. Aseita löytyy laivan joka suunnalta ja niitä voi päivittää siinä missä kosmeettisia elementtejäkin, esimerkiksi purhjeita ja keulapatsasta.
Laivalla seilaaminen on iso osa peliä, sillä yli puolet kartasta on merta. Kartta on suuri, mutta ei kuitenkaan niin valtava, mitä Ubisoftin peleissä ollaan pahimmillaan koettu. Iso kartta on aika kiva asia, mutta joskus liian suuri on puuduttava. 13 vuotta sitten isotkin kartat olivat teknologian rajoittamia kokoluokassaan, joten Black Flagissa sen voi todeta olevan aika sopivan kokoinen.

Kaunis kuin sika pienenä?
Graafisesti Assassin’s Creed Black Flag Resynced on hyvän näköinen peli. Se on toteutettu samalla pelimoottorilla kuin uusimmat muutkin Assassin’s Creed -pelit, joten grafiikka on suoraan verrattavissa niihin. PS5:llä ei tietenkään ole uusimpia RTX-tehosteita, mutta peli näyttää silti upealta. Etenkin auringonlaskut ja aamut ovat huikean näköistä katsottavaa. Myös tuulen piiskaus puissa näyttää paikoin varsin rentouttavalta.
Äänet ovat myös tehty suurelta osin uusiksi. Kotiteatterilla on upea kolmiulotteinen äänimaailma, joka parantaa peliin uppoutumista varsin tehokkaasti. Vähempää ei kuitenkaan sovi AAA-luokan peliltä odottaakaan.

Kannattaako ostaa?
Jos olit hillitön Assassin’s Creed Black Flag -fani aikoinaan, etkä malta odottaa tätä uutta versiota, olet kohderyhmää ja se ehdottomasti kannattaa hommata. Assassin’s Creed -pelit ovat kaikki suurimmaksi osaksi samanlaisia; alkuun huiketa ja loppua kohden grindaamista. Ja juuri tästä samanlaisuudesta toiset eivät pidä. Assassin’s Creed Black Flag Resynced tarjoaa hyvin vähän aidosti uutta grafiikan ja nykyaikaisen pelattavuuden lisäksi. Jos olet 13 vuotta sitten kolunnut Black Flagin läpikotaisin 40 tunnin graindilla, saattaa ähky tulla jo aika nopeasti pelin alussa.






Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.