Mainos

Tutkimusyhtiö Newzoo arvioi, että Sony Interactive Entertainment on menettänyt PC-yleisöä, koska yhtiö julkaisee pelinsä usein ensin PlayStation 5 -konsolille ja tuo PC-version markkinoille vasta kuukausia tai vuosia myöhemmin.

Newzoon markkinatiedon johtaja Manu Rosier sanoo, että viivästetty julkaisutapa pienentää PC-pelaajien osuutta merkittävästi.

– Newzoon data osoittaa, että PlayStation-pelit, jotka tuodaan PC:lle konsolijulkaisun jälkeen, keräävät yleensä noin 13 % kaikista pelaajista ensimmäisten kolmen kuukauden aikana molemmat alustat yhteen laskettuna, Rosier kertoo.

Mainos

Hänen mukaansa tilanne on hyvin erilainen peleissä, jotka julkaistaan samaan aikaan PC:lle ja konsoleille.

– Vertailukelpoisissa AAA-peleissä, jotka julkaistaan samanaikaisesti PC:lle ja konsoleille, PC:n osuus pelaajista on samassa ajassa noin 44 %.

Rosierin mukaan ilmiö ei koske vain Sonyn omia pelejä. Ensimmäisen osapuolen PlayStation-pelien PC-osuus on keskimäärin 12 %, kun taas kolmannen osapuolen PlayStation-yksinoikeuksissa se on 13 %. Hänen mukaansa tulos viittaa siihen, että ratkaiseva tekijä on julkaisuajankohta eikä pelisarjojen kysyntä PC-alustalla.

Uudemmat PC-versiot ovat myös keränneet aiempaa pienemmän pelaajaosuuden. Varhaisista julkaisuista Horizon Zero Dawn saavutti PC:llä 22 % osuuden eli noin neljä miljoonaa pelaajaa. God of War ylsi 14 % osuuteen (noin 3,5 miljoonaa) ja Marvel’s Spider-Man niin ikään 14 %:iin (noin 3,8 miljoonaa).

Uudemmissa julkaisuissa osuudet ovat pienempiä: Ratchet & Clank: Rift Apart 8 %, Horizon Forbidden West 7 %, God of War Ragnarök 6 % ja Marvel’s Spider-Man 2 5 %. Poikkeuksena on Ghost of Tsushima, jonka PC-osuus on 11 % eli noin 2,1 miljoonaa pelaajaa, mahdollisesti siksi, että kyseessä oli sarjan ensimmäinen PC-julkaisu.

Rosierin mukaan ajoitus vaikuttaa ratkaisevasti pelaajamääriin:

– Kun PC-versio ilmestyy vuosia konsolijulkaisun jälkeen, suuri osa pelin varhaisesta kysynnästä on jo toteutunut pääalustalla.

Uutistoimisto Bloomberg on lisäksi kertonut, että Sony saattaa vähentää tulevien yksinpelien PC-julkaisuja. Tietojen mukaan esimerkiksi tuleva Ghost of Yotei ei olisi saamassa PC-versiota, ja myös PS5-yksinoikeudeksi suunniteltu Saros jäisi todennäköisesti ilman myöhempää PC-julkaisua.

Mainos